Konya Ortodonti, Konya Ortodonti Uzmanı, Konya Ortodontist, Konya Ortodonti Doktorları, Konya Ortodonti Klinikleri, Konya Ortodonti Fiyatları, Konya Diş Teli, Konya Diş Teli Fiyatları, Konya Ortodonti, Konya Diş Teli Fiyatları, Ortodonti Konya, Konya Diş Teli, Konya Ortodonti Doktorları, Diş Teli Fiyatları Konya, Konya Ortodonti Fiyatları, Konya Ortodonti Uzmanı, Diş Teli Konya, Konyada En İyi Ortodontist, Ortodonti Uzmanı Konya, Konya Ortodonti Klinikleri, Diş Teli Fiyatları 2023 Konya, Konyada Ortodontist, Konya Ortodonti Diş Doktorları, Konyada Diş Teli Fiyatları, Konyadaki Ortodontistler, Konya Ortodonti Randevu, Diş Teli Tedavisi Konya, Konya Çocuklarda Ortodonti, Konya Yekişkinlerde Ortodonti, Konya Şeffaf Plak Tedavisi, Konya Lingual Ortodonti, Konya Braket Çeşitleri, Konya Ortodontik Aygıtlar, Konya Çene Eklemi Rahatsızlıkları, Konya invisalign, Konya Orthero, Konya Telsiz Ortodonti, Konya Çene Bozukluğu, Rana Demir

Konya Ortodonti Uzmanı Rana Demir Özel Konya Ortodonti Kliniğinde Meram Yeniyol’da ortodonti tedavinizde kullanılan braket çeşitleri için randevu alabilirsiniz.

Ortodontik tedavide uygulanacak braket çeşidi; tedavi planlamasına, hastamızın estetik beklentisine ve bazen de bütçeye göre değişmektedir. Bu noktada hekiminizin seçilen braketin uygunluğu yönündeki bilgi paylaşımları önemlidir.

Metal braketler

En sık kullanılan braket çeşidi metal olanlardır. Metal braketlerin standart ve sürtünmeyi azaltan kapaklı seçenekleri mevcuttur. Diğerleri arasında en ekonomik kabul edilen standart metal braket çeşididir.

Porselen veya safir braketler

Metal braketlere alternatif olarak üretilen estetik braketlerdir ve genelde erişkin hastalar tarafından tercih edilmektedir. Porselen braketler diş renginde veya şeffaf görünmekte ve fark edilmesi metal braketlere göre oldukça zordur.

Metal braketler için yaş sınırlaması var mı?

Ağız boşluğunun sağlığı ve kemik kalitesi ortodontik tedavi için en önemli belirleyici faktördür. 40 yaşın üzerindeki yetişkin hastalar, eğer hastanın periodontal sağlığı izin veriyorsa, yeterli kemiğe ve genel sağlık durumuna sahipse çapraşıklık için tedavi edilebilir.

Dişleri düzeltmek ne kadar sürer?

Diş çapraşıklığını gidermeye yönelik tüm tedavi, durumdan duruma göre değişir, tedavi süreleri 12 ila 24 ay arasında değişir. Karmaşık vakalar daha fazla zaman gerektirir, çünkü her randevudan sonra kemiğin çok küçük bir kısmının çok küçük bir pozisyon değişikliği ile yeni pozisyona uyum sağlaması ve oluşması neredeyse 3-4 hafta sürer.

Metal teller sağlık sorunlarına neden olabilir mi?

Hayır, ağız sağlığı düzgün korunursa herhangi bir sağlık sorunu görülmez. Braketlerin yerleştirilmesi, bölgede ve çevresinde ve kemer telleri boyunca daha fazla plak oluşumuna yardımcı olur. Fırçalama sırasında mekanik temizliği de engeller. Çok düzgün fırçalama Dişler ve ark teli arasındaki alanı temizlemek için düzenli olarak interdental fırçaların kullanılmasıyla teknik zorunludur. Ağız çalkalama kullanımı ağızdaki bakteri yükünü önemli ölçüde azaltır ve böylece ağız sağlığına yardımcı olan plak oluşumundaki azalmayı destekler.

Metal braketler dişlerimi lekeler mi?

Daha önce renk bozulması için bildirilen vakalar vardı, ancak şu anda pasifleşen metaller, lekelenmeyi azaltmak ve kozmetik sonuçları iyileştirmek için paslanmaz çelik alaşımlarına ekleniyor.

Dişlerin yanlış temizlenmesi, plak birikiminden dolayı dişlerde leke bırakabilir. Çay ve kahve gibi içecekler içmek lekelenmeyi kolaylaştırır.

Metal tellerim varsa sigara içebilir miyim?

Dişlerin lekelenmesine yardımcı olduğu için sigara içmekten kaçınmak daha iyidir. Ayrıca tüm tedavi boyunca her zaman aktif onarım ve yeniden yapılanma altında olan periodontal sağlık için de iyi değildir.

Porselen braketler kimler için uygundur?

  • Braketlerin estetik (daha az görünür) olması isteniyorsa
  • Dişlerde sizleri huzursuz eden konum bozuklukları varsa
  • Hafif çapraşıklık, seyrek dişler veya fırlak dişler varsa
  • Yutkunurken, konuşurken dil dişler arasına giriyorsa, dişler karşılıklı olarak kapanmıyorsa, ısırma ve koparma yapılamıyorsa
  • Doğuştan diş eksikliği mevcut ise
  • Normalde üst dişlerin alt dişleri dışarıdan kavraması gereklidir, eğer bu durum ters ise yani üst çene darlığı mevcut ise
  • Vücut simetri üzerine kurulmuştur, bu nedenle simetrik daimi diş sürdüğü halde kendisi süremeyen veya gömük kalan dişleriniz varsa
  • Ağız açık uyuma mevcutsa,

Yani özetleyecek olursak pek çok ortodontik bozukluğun tedavisinde güvenle uygulanabilmektedir.

Porselen braket mi? Metal braket mi?

Metal braketler hemen hemen tüm hastalara uygulanabilirken porselen braketler bazı durumlarda önerilmemektedir. Kısa sürecek bir ortodontik muayenenizden sonra ortodontistiniz sizlere daha estetik olan porselen braketler için uygunluk verecek olursa karar tamamen sizlerin seçimine kalacaktır. Günümüzde giderek yaygınlaşan porselen braket kullanımıyla birlikte, hem ortodontik tedavi olmak hem de tellerinizin daha az belli olmasını istiyorsanız tercihinizi porselen braketlerden yana kullanabilirsiniz.

Porselen braketlerle yapılan ortodontik tedavinin ücreti nasıldır? Pahalı mıdır?

Hayır pahalı değildir. Bu gün için tek diş implant uygulamaları, protetik tedaviler ve diğer dental tedavi seçenekleriyle kıyaslanacak olursa, ortodontik tedaviyle 32 dişinizin hem doğal kalacağı hem de sizleri hayat boyu mutlu mutlu gülümseteceği düşünüldüğünde, böyle bir organik tedavinin fiyatı alternatiflerine göre oldukça ekonomik olmaktadır.

Ortodontide her hasta kendi içinde özel bir durumdur ve bağımsız kabul edilir. Tüm tedaviler bireysel olarak gerçekleştirilir. Tedavi, hastadan hastaya göre çeşitlilik göstermektedir.

Porselen braketler, metal braketlere göre kısmen daha pahalıdırlar. İleri teknoloji ürünü olan metal slotlu porselen braketler ise üretim maliyetleri gereği bir miktar daha pahalı olabilmektedir.

Ortodontik tedavi hizmetlerinin fiyatları, bireylerin dişsel çapraşıklığının şiddetine, iskeletsel bozukluğun varlığına veya tipine, tedavide gereksinim duyulabilecek olası ilave materyallere göre belirlenecektir. Ortodonti uzmanınız, ilk muayenede yapacağı analizler sonrasında sizleri bilgilendirecektir.

Porselen braketlerle yapılan ortodontik tedavinin toplam süresi nedir?

Metal braketlerle gerçekleştirilen ortodontik tedavi süresi geleneksel metal braketlere göre birkaç ay (+%20) daha uzun sürebilmektedir. Fakat ileri teknoloji ürünü metal slotlu porselen braketlerin kullanımı tedavi süresini metal braketlerle aynı olacak kadar hızlandırabilmektedir. En tutarlı süreyi hekiminiz sizlerle paylaşacaktır.

Porselen braketlerde ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Bireyler renkli gıdalara karşı daha hassas davranmalıdır. Tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi gıda tüketiminden hemen sonra istikrarlı şekilde dişler 2dk boyunca fırçalanmalıdır. Braketlerin ve tellerin çevresinde gıda artıklarının kalmadığından emin olunduğunda fırçalama işlemi başarılı sayılabilmektedir.

Detaylı bilgi için Ortodontik tedavide ağız hijyeni sağlama teknikleri isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Porselen braketler ağrı yapar mı?

Her ortodontik tedavi seansından sonra braket tipine bakılmaksızın, yeni hareket planlamalarına ve dişsel hareketlere bağlı olarak hafif şiddette ağrı hissedebilirsiniz. Bu tamamen fizyolojik bir olaydır. Korkulacak, endişelenecek bir durum yoktur. Eğer ağrı eşiğiniz yüksek ise bu ağrı hiç oluşmayabilir.

Porselen braketler yara yapar mı?

Tedaviye başlandıktan sonra ağız hijyeni ideal düzeyde tutulursa ilk birkaç günde uyum sürecinde ortaya çıkabilen olası dudak-yanak içi küçük yaraların da önüne geçilmiş olur ve tamamen ağrısız bir süreç yaşanabilir. Eğer ortodontik tedaviye başladıktan sonra ağız içerisinde braketlerin tahrişlerine bağlı ufak yaralar oluşuyorsa da bu yaralar iyi bir diş fırçalamayla yaklaşık 1 hafta sonrasında kendiliğinde geçecektir ve bir daha tekrarlamayacaktır. Sizler de bu süreci minimal ağrıyla veya ağrısız atlatmak için ortodonti uzmanınızın verdiği, braketlerin üzerlerine uygulanan “ortodontik mumlar”dan faydalanabilirsiniz.