Konya Estetik Diş Hekimi, Konya Estetik Diş Doktoru için Rana Demir Özel Diş Kliniğinden randevu alabilirsiniz.

Konya Estetik Diş Hekimliği

Estetik, fonetik ve fonksiyon; diş hekimliğinin temel yapı taşlarını oluşturur. Estetik Diş Hekimliği bilimsel prensipler ile sanatsal yeteneğin hassas bir kombinasyonudur.

Günümüz de estetik beklentilerin artmasıyla birlikte gülüş tasarımına ilişkin prensipler önem kazanmıştır. Gülüş tasarımı kavramı birçok bilimsel ve sanatsal prensibi bir arada bulundurarak güzel bir gülüş yaratmayı ifade eder. Estetik bir gülüş için yapılan revizyonun amacı; dişler, diş eti, dudak, kas, iskelet yapısı ve eklemleri kapsayan uyumlu ve istikrarlı bir çiğneme sistemini geliştirmektir.

Konya Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı bireyin bir takım kişisel estetik beklentileri sağlık ve doğallık ile birleştirilerek planlanır. Estetik yargılar tamamen objektif kriterler değildir; diş hekimi doğal bir gülüşü tasarlarken hastanın karakterleri ile ilgili sübjektif yargılarını ve yaşam tarzını da dikkate almalıdır. Diş Hekimi ve ekibi bir gülüş yaratırken bu kriterleri dikkate alıp kendi sanatsal yetenekleri ve sübjektif fikirleri ile birleştirmelidir.

• Hollywood Smile (Hollywood Gülüşü)
• Dijital Gülüş Tasarımı
• Diş Kaplamaları
*Lamina Kaplamalar
*Prepiless Lamina
*E-max Kaplama
*Zirkonyum Kron ve Köprüler
• Bonding Yöntemi
• Estetik Diş Dolgusu
• İnley ve Onley Dolgu
• Diş Beyazlatma
• Pembe Estetik/Diş Eti Estetiği

Hollywood Smile

Hollywood Smile uygulaması, Hollywood yıldızlarının gülümsemelerinden ilham alınarak geliştirilen, birtakım standartları olan ve tüm dünyada trend olan bir estetik diş hekimliği uygulamasıdır. İlk muayenede hasta beklentilerinin hekim tarafından doğru anlaşılması çok önemlidir.
Tasarıma muayeneden sonra gerekli röntgenlerin çekilmesi, farklı açılardan fotoğrafların ve mevcut diş dizisinin ölçülerinin alınması ile başlanır. Her tasarım o kişiye özeldir ve hedef mükemmel bir gülümseme yaratmaktır. Mükemmel bir sonuca ulaşmak bazen tek bir tedavi yöntemi ile mümkün iken bazı hastalarımızda ise birkaç tedavi yöntemini sırasıyla uygulamak gerekebilir.
Hollywood gülüşünün sahip olması gereken standartlar şöyle sıralanabilir;

• Kişinin derin bir gülme hattına sahip olması, güldüğü zaman üst azı dişlerine kadar tüm üst dişlerin görünmesi ile beraber alt dişlerin de bir miktar görünmesi istenir.
• Dişler çene kavsinde düzgün sıralanmalıdır.
• Üst kesici dişlerin diğer dişlerden daha belirgin olması ve dişlerin kesici kenarını takip eden gülüş çizgisinin arka dişlere doğru gidildikçe yukarı kavis alması ve dudaklarla uyumlu olması gerekir.
• Dişlerin rengi beyaz olmakla birlikte kişinin ten rengi, dişeti rengi ile de uyumlu olmalıdır
• Gülme esnasında diş etleri üst çenede 2mm kadar görünmelidir.
• Dişlerin orta hattı yüzün orta hattı ile uyumlu olmalıdır
• Diş eti zenith noktaları ideal seviyede olmalıdır.
• Dudak simetrik olmalıdır.

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı nedir? Nasıl uygulanır?

Daha etkileyici bir gülümseme yaratmanın temeli hekim ve hastanın birbirini doğru anlaması ile mümkündür. Dijital Gülüş Tasarımı tam da bu noktada işimizi kolaylaştırır.
Hastanın ilk randevusunda;

• 3D ağız içi tarayıcıyla dişlerin dijital ölçüsü alınır.
• Farklı açılardan dişlerin ve yüzün fotoğrafları çekilir.
• Dijital ortamda gülüş tasarımı kişiye özel tasarlanır ve tedavi bitiminde nasıl bir sonuca ulaşılacağı hastaya sunulur.

İkinci randevu da;

• Dijital teknoloji ile hazırlanan mockup diye adlandırılan tasarım hasta ağzında uygulanarak gülüş tasarımını canlı olarak hasta ağzında görme fırsatı sunulur. Tasarım üzerinde değerlendirmeler karşılıklı olarak yapılır.
• Dişler üzerinde gerekli preparasyonlar yapılarak tekrar dijital ölçü alınır.
• Hazırlanan mockuplar geçici olarak dişler üzerine yapıştırılır.

Son randevu;

• Kişiye özel üretilmiş olan restorasyonlar prova edilir ve sonuç istenildiği gibiyse porselenler dişlere yapıştırılır.

Dijital gülüş tasarımının hazırlanması ne kadar sürer?

Dijital gülüş tasarımı 3-5 gün içerisinde hazırlanır. İlk randevuda kaydedilen veriler hekim ve teknik ekip tarafından değerlendirilerek öngörülen görüş dizayn edilir. Gülüş tasarlanırken bireyin yüz hatları, ten rengi, fiziksel özellikleri, kişisel özellikleri gibi parametreler göz önünde bulundurulur.

Dijital gülüş tasarımında değişiklik yapılması mümkün müdür?

Dijital gülüş tasarımında hedeflenen gülüşü dijital olarak görürüz ve sonrasında tasarıma uygun olarak hazırlanan mockuplar ile tasarımı hasta ağzında prova ederiz. Bu prova bize gerekli düzenlemeleri en doğru şekilde yapabilmek için kolaylık sağlar. Prova aşamasında değişiklikler yapılabilir ve gülüşün son durumuna karar verilir.

Tedavi sonunda dijital gülüş tasarımında ve provalarda gösterilen gülüşün aynısına sahip olur muyum?

Prova için kullanılan materyaller farklı malzemelerden kısa sürede elde edilirler ancak tedavi için üretilen gerçek dişleriniz provada gördüklerinizden çok daha estetik olacaktır.

Diş Kaplamaları

Diş kaplamaları metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere ikiye ayrılır. Daha estetik bir gülüş için metal desteksiz kaplamalar uygulanmaktadır. Metal desteksiz kaplamalar ise zirkonyum alt yapılı porselenler ve tam seramik kronlar (e-max) olarak ikiye ayrılır. E-max kaplamalar estetik olarak zirkonyumdan üstündür. Zirkonyumun ise uzun köprülerde dayanıklılığı daha fazladır. Hekim hastayı muayene ettiğinde ihtiyaçları tespit edip hangi bölgeye nasıl bir restorasyonun uygun olacağını planlayacaktır. Kaplama türlerini ve kullanılan materyalleri kısaca açıklayalım:

Porselen lamina kaplama nedir?

Dişlerde ki renk ve şekil bozukluğu gibi estetiği olumsuz etkileyen yapıların 03-07 mm kalınlığında kişiye özel hazırlanan yaprak şeklindeki porselen kaplamalar ile kalıcı olarak tedavi edilmesidir. Laminate veenerler, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılır. Dişlerin tamamı kesilmeden sadece ön yüzlerinin mm’lik olarak inceltilmesiyle hazırlanabiliyor olması en büyük avantajlarındandır. Işığı geçiren yapıları, diş etleri ile uyumu ve dişlere tek tek uygulanması sebebi ile görünümü kusursuz ve doğaldır. Porselen laminalar leke tutmaz, sararmaz ve gelişen adhesive sistemler sayesinde düşmezler. Kırılmaya karşı dirençleri oldukça yüksektir.

Porselen lamina kaplamalar hangi durumlarda uygulanır?

• Dişlerdeki form ve şekil bozukluklarının düzeltilmesi
• Seyrek dişler arasındaki boşlukların kapatılması
• Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonu
• Diş beyazlatma ile istenilen sonuç alınamayan ileri derecede renklenmiş dişlerin restorasyonu
• Dişlerdeki basit çapraşıklık durumları (ileri derecedeki çapraşıklıklarda ortodontik tedavi düşünülmelidir.)
• Sigara, çay kahve gibi boyayıcı ürünlerin sıkça tüketilmesi
• Diş boyutlarının küçük olduğu durumlar

Porselen lamina kaplamalar hangi durumlarda uygulanamaz?

• Ortodontik tedavi gerektiren çene bozuklukları
• İleri derecede diş eti çekilmesinin mevcut olduğu durumlar
• Ön bölgede eksik dişlere bağlı dişsiz boşluğun bulunduğu durumlar
• Şiddetli bruksizm (diş sıkma), tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkları olan hastalar
• Büyüme ve gelişimi devam eden çocukluk çağındaki hastalar

Porselen lamina kaplamaların yapım aşamaları nelerdir? Tedavi ne kadar sürer?

Porselen laminaların yapımı ortalama bir hafta sürer, hazırlanması hassas bir çalışma, teknik beceri ve tecrübe gerektirir. Laminaların yapımında çoğunlukla e-max materyaller kullanılır.
Lamina kaplamasına uygun bir hastada işlem öncesi fotoğrafların çekilmesi ve öncesi ölçülerin alınması ile başlanır. Dijital ortama aktarılan veriler üzerinde gülüş tasarımı yapılır, tasarıma uygun mockup dediğimiz modeller hazırlanır. İkinci seansa gelen hastamıza mockuplar ağıza uygulanarak final görüntünün nasıl olacağı canlı olarak görülmüş olur ve gerekli düzenlemeler bu seansta konuşulur. Yine bu seansta dişler üzerinde gerekli yerlerden minimal aşındırmalar yapılarak tekrar tarayıcı veya geleneksel yöntemlerle ölçü alınır. Alınan ölçüler dijital ortamdan laboratuvara aktarılır. Önceden çekilmiş fotoğrafların, mockup prova esnasında çekilmiş fotoğrafların ve yapılması istenilen diş renginin de laboratuvara aktarılmasından sonra esas tasarıma başlanır. Ortalama beş gün içerisinde lamina kaplamalar hazır hale gelir. Üçüncü seansa gelen hastamızda porselen laminaların provası yapılır. Gerekli düzenlemeler varsa bu seansta yapılabilir ve cila işleminin arkasından laminalar hassas bir teknik ile dişlerin üzerine tek tek yapıştırılır.

Porselen lamina dişler düşer mi?

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde yapıştırma materyallerinin dişe ve porselen laminalara bağlanma değerleri oldukça yüksektir. Gerekli teknik aşamalar takip edilerek titizlikle yapıştırılan porselen laminaları kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz.

Porselen lamina kaplamaların ömrü ne kadardır?

Başarılı bir şekilde yapılan ve dişler üzerine uygun yapıştırıcılar ile yapıştırılan laminaların ömrü oldukça uzundur. İyi ve doğru bir ağız bakımı ile diş eti sağlığınızı koruyarak porselen lamina kaplamalarınızı çok uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. Lekelenmeye ve aşınmaya karşı dirençlidirler. Bu sayede yıllar sonra bile ilk günkü görünümünü korur.

Prepless Lamina Kaplama

Prepless Laminalar uygun hasta grubunda mükemmel estetik sağlayan koruyucu bir uygulama olarak ön plana çıkıyor. Diş yüzeyinden mekanik olarak aşındırma yapılmadan uygulanabilen lamina kaplama çeşididir. Dişlerde çapraşıklık olmadığı durumlarda uygulanması mümkündür. (Dişlerde çapraşıklık var ise bir miktar aşındırma yapmak gerekebilir.)

Dişlerinde daha beyaz bir görünüme sahip olmak isteyen, dişinde aşınma ya da kırık gibi sorunu olan veya seyrek küçük dişlere sahip olan bireyler için uygun bir estetik tedavi yöntemidir. Diş ve çene gelişimini tamamlamış olan kişilere lamina tedavisi uygulanabiliyor. Diş sıkma, tırnak yeme gibi olumsuz davranışları olan hastalarda öncelikle bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekiyor.

E-max Kaplama

E-max kaplama, lityum disilika bir seramik türüdür. Cam seramiklerin sıkıştırılması ile özel laboratuvar koşullarında hazırlanmaktadır. Diş kaplama materyali olarak kullanılan en iyi malzemelerden biridir. Laminate veenerler, tam kronlar, inley ve onley dolgular e-max ile çok estetik olarak tasarlanabilir. Yarı saydam bir görünümü vardır, çok ince çalışılabilir. Işık geçirgenliği sayesinde doğal dişlerden ayırt etmek zordur. Uzun ömürlüdür.

E-max kaplamaların avantajları nelerdir?

E-max yapılırken metal veya zirkonyum alt yapıya ihtiyaç duyulmaz. Bu sebeple çok ince hazırlanabilir ve sağlam diş dokusundan çok az kesim yapmak yeterli olur. Doğal dişlerden az bir kesime gerek duyulması da E-max ’in en büyük avantajlarından biridir. E-max kaplamaların yapımı hassas bir çalışma ve teknik tecrübe gerektirir. Çoğunlukla ön bölgedeki estetik dişlerin restorasyonun da kullanılır. Estetik özellikleri zirkonyumdan da üstündür.

E-max kaplamalar nasıl uygulanır?

Yapılacak restorasyonun türüne göre doğal dişlerden minimal aşındırma yapılarak tarayıcı ile dijital ölçü veya klasik yöntemlerle ölçü alınır. Alınan ölçüden model elde edilerek bu model üzerinde geçici dişler hazırlanır. Hazırlanan geçici dişler bu seansta hasta ağzına takılır. Laboratuvara aktarılan ölçülerin bilgisayar üzerinde tasarımı yapıldıktan sonra üretime geçilir. Hastadan alınan fotoğraflar, kısa video çekimleri de laboratuvar ile paylaşılır. Kişiye özel hazırlanan E-max kaplamaların hasta ağzında provası yapılır. Estetik, fonksiyon, fonasyon ve renk değerlendirmeleri prova esnasında hasta ile beraber yapılır. Gerekli düzenlemeler sonrasında E-max kaplamalar cilalanır ve dişlerin üzerine yapıştırılır.

E-max kaplamaların yapımı ne kadar sürer?

E-max kaplamaların hazırlanması ortalama 5-7 gün sürmektedir.

E-max kaplamaların ömrü ne kadardır?

E-max kaplamalar dayanıklı ve uzun ömürlü estetik materyallerdir. Ağız hijyenine dikkat edip, diş eti sağlığınızı koruduğunuzda E-max kaplamalarınızı çok uzun yıllar sağlıkla kullanabilirsiniz.