Konya Dolgu, Konya Diş Dolgu, Konya Diş Dolgusu, Konya Dolgu Fiyatları, Meram Diş Dolgu, Meram Dolgu fiyatları için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Konya Diş Dolgu

Dolgu; çürümüş dişlerdeki çürüğün temizlenmesi sonrasında oluşan boşluğun uygun materyallerle doldurulması işlemidir.

Kompozit Dolgu

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde kompozit dolguların kullanım alanı oldukça genişlemiştir. Estetik dolgu materyali olarak bilinen kompozit dolgular doğru teknik ile ve doğru malzeme seçimi ile birçok diş restorasyonunda güvenle kullanılabilir. Kompozit dolguların yapımı hassas bir teknik ve titiz bir çalışma gerektirir. Çürük dişlerin temizlenmesi sonucu oluşan boşluğun kompozit dolgular ile estetik ve sağlam şekilde restore edilmesi mümkündür. Kompozit dolgular ön dişlerdeki renk değişimi, şekil bozukluğu, kırıkların ve diastema dediğimiz dişler arası boşlukların restore edilmesinde de oldukça başarılı materyallerdir.

Amalgam dolgu

Metal dolgu olarak da bilinen amalgam dolgu uygulanması pratik ve son derece sağlam bir dolgu çeşididir. Günümüzde estetik beklentilerin artması ve estetik dolgu materyallerinin de hızla gelişmesi sebebi ile kullanımı azalmıştır. Amalgam dolgular içeriğinde bulunan metaller ve civa sebebiyle de tercih sebebi olmaktan uzaklaşmıştır. Her ne kadar içeriğindeki cıva dolgu içerisinde sınırlı kalsa da kompozit dolgu materyallerinin gelişmiş olması ve arka dişlerde de kompozit dolguların sağlam bir şekilde yapılabilmesi amalgam dolgulara olan ilginin azalmasına sebep olmuştur.

Inley-Onley Dolgular

Dişteki doku kaybı fazla olduğu durumlarda dolguyu ağız içerisinde yapmak fazla zaman alır ve hastayı yorabilir. Böyle durumlarda ağız içerisindeki dişin ölçüsü alınarak laboratuvar ortamında hazırlanan porselen, kompozit veya zirkonyumdan üretilen Inley-Onley dolgular hazır halde hasta ağzındaki dişe yapıştırılır. Bu dolguların avantajı hasta ağzında çalışma süresinin kısaltılması ve laboratuvarda hazırlanan dolguların estetik ve fonksiyonel özelliklerin daha kusursuz olmasıdır.

Diş Kırığı Tedavisi

Travma sonucu ile kırılmış dişler gerekli ise kanal tedavisi yapıldıktan sonra estetik olarak da restore edilir. Kırık dişlerin tedavisinde en sık kullandığımız yöntem bonding yöntemi dediğimiz kompozit reçineler yardımı ile yapılan estetik uygulamalardır. Bonding yöntemi; dişteki sağlam doku korunarak sadece kırık kısmın onarılmasını sağlayan koruyucu estetik bir uygulamadır. Özellikle genç bireylerin kırık diş tedavisinde tercih edilir.

Hassas Diş Tedavisi

Çeşitli sebeplerle dişlerde soğuk, sıcak, tatlı ve ekşi gibi gıdalara karşı hassasiyet oluşabilir. Dişteki hasarın boyutuna göre uygulanacak farklı tedavi alternatifleri vardır. Basit diş hassasiyeti olan ve dişinde doku kaybı olmayan hastalarımızda sadece hassasiyet giderici ajanlar diş üzerine sürülerek sorun giderilebilir. Dişin mine dokusunda aşınma var ise basit kompozit dolgular yardımıyla aşınan yüzey onarılıp hassasiyet önlenebilir. Eğer dişte ileri boyutta aşınma var ise ve dişin sinirleri (pulpa dokusu) açığa çıkmış ise kanal tedavi uygulanarak hassasiyet tedavi edilebilir. Bazı gerekli durumlarda hassas dişlerin kaplanması da uygun olabilir.