Konya Ortodonti, Konya Ortodonti Uzmanı, Konya Ortodontist, Konya Ortodonti Doktorları, Konya Ortodonti Klinikleri, Konya Ortodonti Fiyatları, Konya Diş Teli, Konya Diş Teli Fiyatları, Konya Ortodonti, Konya Diş Teli Fiyatları, Ortodonti Konya, Konya Diş Teli, Konya Ortodonti Doktorları, Diş Teli Fiyatları Konya, Konya Ortodonti Fiyatları, Konya Ortodonti Uzmanı, Diş Teli Konya, Konyada En İyi Ortodontist, Ortodonti Uzmanı Konya, Konya Ortodonti Klinikleri, Diş Teli Fiyatları 2023 Konya, Konyada Ortodontist, Konya Ortodonti Diş Doktorları, Konyada Diş Teli Fiyatları, Konyadaki Ortodontistler, Konya Ortodonti Randevu, Diş Teli Tedavisi Konya, Konya Çocuklarda Ortodonti, Konya Yekişkinlerde Ortodonti, Konya Şeffaf Plak Tedavisi, Konya Lingual Ortodonti, Konya Braket Çeşitleri, Konya Ortodontik Aygıtlar, Konya Çene Eklemi Rahatsızlıkları, Konya invisalign, Konya Orthero, Konya Telsiz Ortodonti, Konya Çene Bozukluğu, Rana Demir

Konya Ortodonti Uzmanı Rana Demir Özel Konya Ortodonti Kliniğinde Konya Yetişkin Ortodonti Uzmanı olarak hizmet vermektedir. Konya’da Yetişkin Ortodonti tedavileriniz için randevu alabilirsiniz.

Konya Yetişkin Ortodonti

Genetik başta olmak üzere birçok faktör doğrultusunda diş ve çene bozuklukları ile karşı karşıya kalmak olağan bir durumdur. Erken yaşta fark edilen tüm çene ve diş bozukluklarının ortodontik tedavisinin gerçekleştirilmemesi halinde ileriki dönemlerde erişkinlerde ortodonti şikâyetleri ortaya çıkabilir. Çapraşıklık, diş eti çekilmesi vb. gibi birçok probleme çözüm sunan ortodonti tedavisi mutlaka yaptırılması gereken tedaviler arasında yer almaktadır. Erken yaşta yapılmayan yâda yarım bırakılan tüm ortodontik tedaviler, ileride bir gün mutlaka yeniden karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle, ortodontik tedavinizi aksatmamayı ve mutlaka devamlı kontrollerini yaptırmaya özen göstermelisiniz. Zaman, para gibi dış faktörlerin ise diş ve çene sağlığınızın önüne geçmesine” dur” deme vakti geldi.

Hızlandırılmış ortodonti tedavileri ile artık erişkinlerde ortodonti tedavileri çok daha az maliyetli ve kısa süreli. Ortodonti Uzmanı Rana Demir tarafından gerçekleştirilen tüm erişkin ortodonti uygulamaları, hızlandırılmış ortodonti tedavi seçenekleri ile desteklenir ve hızlanır. Ortodonti nedir, ne amaçla yapılır, erişkinlerde ortodontik problemler nelerdir ve nasıl çözümlenir gibi konular başta olmak üzere erişkinlerde ortodonti tedavisi çeşitlerine bu yazıyla daha hâkim olacak ve siz de problemleriniz için biran önce ortodonti tedavinize başlamanız gerektiğini anlayacaksınız.

Ortodonti Nedir? Ne Amaçla Yapılır?

Diş ve çene bozuklukların tanısını koyma ve tedavisini yapmak amacıyla diş doktorları ortodontik uygulamaları yapar. Dişlerde çarpıklıktan diş eti çekilmelerine kadar birçok diş ve ağız problemleriyle ilgilenen ortodonti uzmanları, ileride dahi güzel bir gülüşünüzün olması ve sağlıklı bir ağız sağlığı için size en iyi ortodontik tedavileri uygulayan kişilerdir.

Yetişkinler için ortodonti tedavisi:

  • Yanlış konumlanan dişleri ve çarpık dişleri düzeltmek ve estetik bir hale getirmek
  • Kapanış bozukluklarını düzenlemek
  • Kayıp edilmiş diş boşluklarını doldurmak
  • Ağızdan nefes alma alışkanlığını düzeltmek
  • Damak yarığını tedavi etmek
  • Çene bozukluklarını gidermek
  • Diş gıcırdatma şikâyetlerine çözüm bulmak amacıyla yapılmaktadır.

Yetişkinler İçin Ortodonti Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?

Yetişkinlere uygulanan ortodonti tedavileri için ilk olarak kriter, hastanın kemik kayıpları ve diş eti çekilmelerinin derecesi olmaktadır. Tedaviye başlamadan önce tüm bu konular iyice incelenip ve vakaya göre en iyi tedavi seçeneği değerlendirilmeli ve uygulanmalıdır. Başlıca ortodonti tedavisi çeşitlerini görebileceğiniz alt kısımda hızlı ortodontik tedavi seçeneğini de inceleyebileceksiniz.

Konya Yetişkin Ortodonti

Ortodonti, baş boyun bölgesindeki iskeletsel ve dişsel sorunların teşhisi, önlenmesi ve düzeltilmesi ile ilgilenen tedavi dalıdır. Bu tedavi sırasında çok basit dil ve damak egzersizlerinden porselen tellere, iskeletsel destek sistemlerinden, dişlerin iç taraflarına takılan lingual braketlere kadar pek çok yöntem ve materyal kullanılabilir.

Ortodontik tedavide kullanılan materyal ve yöntemler devamlı gelişse de tedavi prensipleri değişmez. Erken teşhis, ortodontik bozuklukların önlenmesi ve düzeltilmesi için en önemli basamaklardandır.

Konya’da Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

Ortodontik sorunlar, çocukluk çağında başlayabileceği gibi, diş kaybı, dişeti rahatsızlıkları gibi problemlere bağlı olarak erişkin yaşta da oluşabilir. Bu sorunların düzeltilmesi, estetik sorunu çözmekten öte, dişlerin sağlığını sağlamak ve ömrünü uzatmak açısından önemlidir. Oluşmuş olan bir dişeti rahatsızlığı sonucunda dişlerde aralıklar meydana gelmiş olabilir. Bu aralığın ortodontik olarak düzeltilmesi, hem görüntüyü düzeltecek, hem de dişlerin birbirleriyle ilişkisini sağlamlaştırarak dişleri taşıyan kemik yapıyı kuvvetlendirecektir.

Erişkin hastalara uygulanabilecek ortodontik aygıtlar şunlardır:

Porselen Braketler

Artık metal braketler yerine diş yüzeyine yapıştırılan porselen, safit ya da kompozit braketler üretilmektedir. Bu braketler diş renginde ya da şeffaftır ve çok yakından bakılmadıkça farkedilmezler. Buna ek olarak, kullanılan teller de beyaz kaplamalı olabilir, bu sayede hemen hemen hiç farkedilmeden ortodontik tedavi görebilirsiniz.

Lingual Braketler

Bazı durumlarda, kullanılan teller dişlerin iç yüzeylerine yapıştırılabilmektedir. Bu teknik, lingual ortodonti olarak adlandırılır. Bu tekniği özel kılan, tamamen kişiye özel braketler hazırlanmasıdır. Kendine has bazı avantaj ve dezavantajları olan bu teknikte, dişlerin dış yüzeylerine braket yapıştırılmamakta ve dolayısıyla tamamen görünmez bir tedavi yapılabilmektedir.

Invisalign – Clear Aligner

Bu yöntemde, dişlerdeki yamuklukları gidermek amacıyla bilgisayar ortamında planlanan bir seri şeffaf plak üretilir. Bu şeffaf plaklar belli süreler uygulanarak dişlerde düzelme sağlanır. Bu yöntemin avantajı, istendiği özel durumlarda hasta tarafından çıkartılabilmesidir.

Hareketli Apareyler

Bazı basit diş hareketleri, takıp çıkartılabilen apareylerle yapılabilir. Bu aygıtlar, belli sürelerle uygulanarak istenen diş hareketleri elde edilebilir. Bu aygıtların yapılmaları ve uygulanmaları kolay olsa da çok hassas diş hareketleri yapamazlar.

Ortodontik tedavi, erişkin hastalar tarafından çok kolaylıkla adapte olunabilen bir süreçtir. Ortodontik tedavi, eskiden olduğu gibi sadece çocuklara uygulanan ve görüntüsü rahatsızlık veren metal tellerden ibaret değildir. Gittikçe çok daha fazla erişkin, ortodontik tedavi talebiyle ortodontistlere başvurmakta ve ortodontik tedavi gören erişkinler, kendisine dikkat eden, ağız bakımına ve estetiğine önem veren insanlar sınıfına girmektedirler. Tedavinin ilk bir kaç günü tellere ve braketlere uyum süreci ile geçebilir. İlk günler dişlerde hafif ağrı ve gerilme hissi olabilir. Ağız dokularının adaptasyonundan sonra, sanki dişlerimizde hiç tel yokmuş gibi rahat edebiliriz.

Ortodontik Tedavinin Alternatifi var mı?

Ortodontik tedavinin en güzel tarafı, sizi kendi dişlerinizi kullanarak güzelleştirmektir. Konya Ortodontik tedavinizin sonunda dişleriniz, tedavinin başladığı günkü halinden farklı değildir. Konya Ortodontik tedavinin yaygınlaşmasından önce, dişlerdeki yamuklukları düzeltmek için uygulanan yaygın yöntem, yamuk dişler üzerine kaplamalar yapmaktı. Bu yöntemin terkedilmesi sebebi, köprü yapımında dişlerin mine yapısının aşındırılması ve bunun yerine yapay porselen kaplamalar yapılmasıdır.