Konya Ortodonti, Konya Ortodonti Uzmanı, Konya Ortodontist, Konya Ortodonti Doktorları, Konya Ortodonti Klinikleri, Konya Ortodonti Fiyatları, Konya Diş Teli, Konya Diş Teli Fiyatları, Konya Ortodonti, Konya Diş Teli Fiyatları, Ortodonti Konya, Konya Diş Teli, Konya Ortodonti Doktorları, Diş Teli Fiyatları Konya, Konya Ortodonti Fiyatları, Konya Ortodonti Uzmanı, Diş Teli Konya, Konyada En İyi Ortodontist, Ortodonti Uzmanı Konya, Konya Ortodonti Klinikleri, Diş Teli Fiyatları 2023 Konya, Konyada Ortodontist, Konya Ortodonti Diş Doktorları, Konyada Diş Teli Fiyatları, Konyadaki Ortodontistler, Konya Ortodonti Randevu, Diş Teli Tedavisi Konya, Konya Çocuklarda Ortodonti, Konya Yekişkinlerde Ortodonti, Konya Şeffaf Plak Tedavisi, Konya Lingual Ortodonti, Konya Braket Çeşitleri, Konya Ortodontik Aygıtlar, Konya Çene Eklemi Rahatsızlıkları, Konya invisalign, Konya Orthero, Konya Telsiz Ortodonti, Konya Çene Bozukluğu, Rana Demir

Konya Çocuk Ortodonti ve Konya Ortodonti Uzmanı Rana Demir Özel Konya Ortodonti Kliniğinden Çocuk ortodonti tedavileriniz için randevu alabilirsiniz.

Konya Çocuk Ortodonti

Çocuklarda ilk ortodonti muayenesi, süt dişlerin düşüp daimi dişlerin sürmeye başladığı 7 yaşında yapılmalıdır. Bu yaşta yapılan erken muayene ile gerek dişlerde gerekse iskelet yapıda oluşabilecek problem önlenebilir. Bu dönemdeki tedaviler; problem ortaya çıkmadan önlem almayı veya probleme sebep olabilecek mevcut etkeni ortadan kaldırmayı kapsamaktadır.

Çoçuklarda erken tedavi gerektiren durumlar

Çocuklarda erken ortodonti tedavileri, daimi dişlenmeye geçildiği 7 yaştan itibaren başlayan karma dişlenme döneminde uygulanmaktadır. Karma dişlenmede, ağızda hem süt hem de daimi dişler bulunmaktadır ve daimi dişlenmenin tamamlandığı 13 yaşa kadar devam etmektedir.

Bu dönemde uygulanan sürme rehberliği veya kısa dönemli diş hareketleri ile dişlerde oluşabilecek muhtemel bir problem önlenebilmektedir. Dişsel problemler haricinde iskelet yapılardaki büyümenin kontrol edilmesi ile ilerde çeneler arası ilişkide oluşabilecek problemler de önlenebilir. Çocuklarda erken dönemde diş ve çene gelişiminde elde edilen düzelmeler; dişlerde çürük riskini azaltmada, erken diş kayıplarını önlemede, daimi dişlerin gömülü kalmasını veya anormal sürmesini engellemede, bazı alışkanlıkları kırmada, çocukların psikolojik gelişimini olumlu yönde geliştirmede ve ilerde gerek olabilecek kompleks yaklaşımları önlemede etkili olur.

Erken tedavi gerektiren bazı durumlar;

⦁ Erken düşen süt dişleri veya ağızda uzun süre kalan süt dişleri,
⦁ Parmak emme, dudak emme, yutkunurken dilin dişler arasından dışarı çıkması, ağızdan soluma gibi alışkanlıklar,
⦁ Üst çene ön bölgede konumlanan kesici dişlerin çok fırlak olması,
⦁ Alt çenenin veya üst çenenin önde konumlanması,
⦁ Alt çenenin kapanırken yana kayması,
⦁ Üst çene darlığı,
⦁ Dişlerde çapraşıklık veya aralık olması.

Çocuklarda tedavi süresi

Konya’da çocuklarda erken ortodonti tedavileri, kısa dönemli diş hareketleri ve iskelet tedavileri kapsadıkları için ortalama 6 ay ile 1 yıla kadar sürebilen yaklaşımlardır. Fakat bu dönemde tedavi süresi, çocuklarda sağlanan ve sürdürülebilen uyum ile oldukça ilişkilidir. Eğer tercih edilen tedavi yaklaşımı hareketli bir aygıt ise kullanım süresi 18-20 saat uzunluğunda olması önemlidir. Tedavi süresince hekim kontrolleri yaklaşık olarak 4-6 haftalık aralıklarla yapılır.

Konya’da çocuk ortodonti tedavileri için tavsiye edilen Ortodonti Uzmanı Rana Demir Kliniği Meram’da bulunmaktadır.