Konya Diş Protez, Konya Diş Protezleri, Konya Diş Protez Fiyatları, Konya Diş Protezi için Dt. Rana Demir Özel Diş Kliniğinden randevu alabilirsiniz.

Konya Diş Protezleri

Diş protezleri kaybedilen dişlerin sebep olduğu sorunların telafi edilmesi amacıyla yapılan yapay dişlerdir. İnsanlar eksik dişlerin tamamlanması için çareler üretmeye yüzyıllar öncesinden başlamıştır. Diş protezlerini hareketli protezler ve sabit protezler olarak iki grup altında sınıflandırırız;

Sabit protezler

Bir veya daha çok sayıda dişin kaybedilmesi durumunda uygulanan ve hasta tarafından çıkarılamayan protez türüdür. Sabit protezlerin yapımı için boşluğa komşu doğal dişlerden destek alabileceğimiz gibi dental implantlar yardımı ile de sabit protezleri yapabiliriz. Köprü adını verilen bu sabit protez türünde kişiye estetik, fonksiyon ve fonasyonu (konuşma) yeniden kazandırmak hedeflenir, titizlikle hazırlanmış sabit protezlerde hasta konforu ve estetik görünüm maksimum düzeydedir.

Sabit protezler sadece diş eksikliği durumunda uygulanmazlar. Dişlerde çürük nedeni ile veya travma sebebi ile fazla miktarda doku kaybı olduğu durumlarda da kron adı verdiğimiz sabit protez türünden faydalanırız.

Kron ve köprü diye adlandırılan sabit protezler üretilirken farklı teknik ve malzemeler kullanılabilir. Metal destekli porselenler, zirkonyumlar, E-max kronlar sıklıkla kullanılan materyalledir. Hangi malzemenin sizin diş tedaviniz için daha uygun olacağına hekiminiz detaylı bir muayene inceleme ve sizden gelen talepleri dinledikten sonra karar verir. Estetiğin ön planda olduğu ön kesici dişlerde E-max kronlar avantajlı iken çiğneme kuvvetinin yoğun olduğu azı dişler bölgesinde ise metal destekli porselenler veya zirkonyum daha avantajlı olabilir.

Hareketli Protezler

Çok sayıda diş eksikliği bulunan ve sabit protez yapılması mümkün olmayan durumlarda kullanılan protez çeşididir. Hasta kantonu sabit protezlerle kıyaslandığında daha düşüktür. İmplant uygulamasının yapılamadığı durumlarda iyi yapılmış bir hareketli protez kaybedilmiş dişlerin neden olduğu birçok sorunu ortadan kaldırarak kişinin yaşam kalitesini yükseltir.
Hareketli protezi kullanmaya alışmak biraz zaman alır ve günlük temizliğinin çıkarılarak hasta tarafından yapılması gerekir.

İskelet Protezler

Geleneksel iskelet protezler metal kancalar yardımı ile doğal dişlerden destek alacak şekilde planlanır.

Hassas Tutuculu (Çıtçıtlı) Protezler

Geleneksel iskelet protezler metal kancalar yardımı ile doğal dişlerden destek alırken hassas tutuculu protezler de görüntüyü olumsuz etkileyen metal kancalar yoktur. Bunların yerine çıtçıt da denilen ve dışarıdan görünmeyen hassas tutucu sistemlerden yararlanılır. Hareketli protezlerin son derece estetik yapılması mümkündür. Özenle yapılmış ve dokularla uyumlu bir hareketli protezin dışarıdan bakıldığında doğal dişlerden ayırt edilmesi mümkün değildir. Çıtçıtlı protezlerde bir hareketli protez türüdür ve günlük bakımının hasta tarafından ağızdan çıkarılarak yapılmasını gerektirir.

Tam Protezler (Total Protezler)

Tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda uygulanan protezlere Tam Protezler denir. Damaktaki kemik miktarı iyi olan hastalarda tam protezlerin tutuculuğu iyi olurken özellikle alt çenede kemik erimesine bağlı olarak protezin tutuculuğu zayıf kalabilir. Bu durumda çene kemiği içerisine yerleştirilen iki adet implant ile protezlerin ağız içerisinde hareketi sınırlanıp ve hasta konforu arttırılabilir. İleri derecede kemik erimesi olan ileri yaştaki hasta gruplarına da uygulanabilen bu yöntem son derece pratik ve başarılıdır.