Konya Ortodonti, Konya Ortodonti Uzmanı, Konya Ortodontist, Konya Ortodonti Doktorları, Konya Ortodonti Klinikleri, Konya Ortodonti Fiyatları, Konya Diş Teli, Konya Diş Teli Fiyatları, Konya Ortodonti, Konya Diş Teli Fiyatları, Ortodonti Konya, Konya Diş Teli, Konya Ortodonti Doktorları, Diş Teli Fiyatları Konya, Konya Ortodonti Fiyatları, Konya Ortodonti Uzmanı, Diş Teli Konya, Konyada En İyi Ortodontist, Ortodonti Uzmanı Konya, Konya Ortodonti Klinikleri, Diş Teli Fiyatları 2023 Konya, Konyada Ortodontist, Konya Ortodonti Diş Doktorları, Konyada Diş Teli Fiyatları, Konyadaki Ortodontistler, Konya Ortodonti Randevu, Diş Teli Tedavisi Konya, Konya Çocuklarda Ortodonti, Konya Yekişkinlerde Ortodonti, Konya Şeffaf Plak Tedavisi, Konya Lingual Ortodonti, Konya Braket Çeşitleri, Konya Ortodontik Aygıtlar, Konya Çene Eklemi Rahatsızlıkları, Konya invisalign, Konya Orthero, Konya Telsiz Ortodonti, Konya Çene Bozukluğu, Rana Demir

Konya Ortodonti Uzmanı Rana Demir Özel Konya Ortodonti Kliniğinde Konya Yetişkin Ortodonti Uzmanı ve Konya Çocuk Ortodonti Uzmanı olarak pekiştirme tedavileriniz için randevu alabilirsiniz.

Konya Pekiştirme Tedavisi

Ortodontik tedavi sonrası dişler etrafındaki yapılar tekrar organize olana kadar sürdürülmesi gereken tedavidir. Bu dönem aktif tedavideki gibi kuvvet içermez, bu aşamada etki pasif olan sabit veya hareketli aygıtların kullanımı ile sağlanmaktadır. Tedavi bitiminde dişler iskeletsel yapı içerisinde eski konumuna dönme eğilimindedir, bu nedenle pekiştirme aşamasının sürdürülmesi en az tedavinin kendisi kadar önemlidir.

Pekiştirme amacıyla dişlerde hareketli olarak kullanılan aygıtlar hasta tarafından rahatça takıp çıkarılabilen, dişleri tamamen örten, şeffaf renkte ve oldukça estetik olan essix plaklardır. Kullanım süreleri genellikle tedavi bitimindeki ilk 6 ayda tüm gün, sonrası 6 ayda ise sadece gece olmakla birlikte uygun kullanım süresini hekiminiz belirlemelidir. Hareketli pekiştirme aygıtları, yemek sonrası dişler fırçalandıktan ve aygıt temizledikten sonra takılmalıdır. Essix plaklar, macunsuz olarak sıvı sabunla her yemek sonrası yıkanıp ardından bolca durulanarak veya haftada 1-2 defa protez tabletlerinde bekletilerek temizlenebilmektedir. Plakların temizliği sırasında sıcak su kesinlikle kullanılmamalı ve aparey takılmadığında kendi kutusunda saklanmalıdır.

Sabit olarak uygulanan pekiştirme aygıtları ise, alt ve üst ön bölge dişlerine iç yüzeyden tutunan retainer telleridir. Dişlerin üzerinde bulundukları konum sebebiyle estetiği ve konuşmayı etkilememektedir. Bu pekiştirme aygıtlarının ağızda kalma sürelerinin mümkün olduğunca uzun olması tercih edilmektedir. Bunu hekimler ağız içinde değişen destek dokular, değişen çiğneme kuvvetleri ve 20 yaş dişlerinin sürmesi gibi faktörler sebebiyle tercih etmektedir.

Sabit veya harektli aygıtlarda kırılma ve kopma gibi durumlar kısa sürede telafi edilmelidir.
Pekiştirme tedavinizin süresi uygulanan tedavi metoduna, tedavinizin süresine ve yaşınıza göre değişebilmektedir.