Konya Zİrkonyum, Konya Zirkonyum Kaplama, Konya Zirkonyum Kaplama fiyatları için Uzm. Dt. Rana Demir Diş Polikliniğinden randevu alabilirsiniz.

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum beyaz renkli sert bir metal elementidir. Diş hekimliğin de zirkonya (zirkonyum dioksit) şeklinde kullanılmaktadır. Işık geçirgenliği sayesinde estetik olarak metal destekli kaplamalardan üstündür. Krom Nikel gibi metal elementlerine alerjisi olan hastalar için de uygun bio uyumlu bir materyaldir. Metal destekli porselenler de porselenin alt yapısında kullanılan metal gri renklidir ve diş etinde gri renklenmelere sebep olabilir. Zirkonyum alt yapıları ise doğal diş rengindedir ve gri yansımalara sebep olmazlar.

Zirkonya kaplamalar hangi tedavilerde kullanılır?

Işık geçirgenliği, kırılmaya karşı direnci, üzerine estetik porselen materyallerin işlenebilmesi sebebiyle ön-arka bölgede tüm restorasyonların(kron-köprü-inley-onley) yapımında kullanılabilir. Estetik özellikleri üstün, dayanıklı ve dokular ile uyumlu bir materyal olan zirkonyanın uygulama alanı oldukça geniştir.

Zirkonya kaplamalar nasıl uygulanır?

Zirkonya kaplamalar yapılırken yapılacak restorasyonun türüne ve ağızdaki dişin durumuna göre mevcut dişlerden aşındırmalar yapılarak tedaviye başlanır. 3D dijital tarayıcı veya klasik yöntemlerle hastadan dişlerinin ölçüsü alınır. Yapılacak dişin bilgisayarda dijital modeli oluşturulur ve zirkonya kazıma cihazlarında kaplamalar üretilir. Yapımı ortalama 5 gün sürer. Bu süreçte hasta konforunun sağlanması için ölçü alımı ile aynı seansta geçici dişler hasta ağzına takılır.

Zirkonya kaplamalar yapılırken ağrı duyulur mu?

Lokal anestezi altında yapılan dental işlemlerde hasta hiçbir ağrı duymaz. Dişlerin preparasyonu tamamlandıktan sonra alınan ölçülere uygun olarak hazırlanan geçici dişler aynı gün hasta ağzına takılarak, kalıcı dişler yapılana kadarki süreçte hasta konforu sağlanır.

Zirkonya kaplamaların ömrü ne kadardır?

Ağız dokularına uyumlu iyi yapılmış bir zirkonya kaplama hastanın da ağız hijyenine dikkat etmesi sureti ile çok uzun yıllar sorunsuz kullanılır.

Zirkonya kaplamalar kırılır mı?

Uyumlamaları iyi yapılmış, çiğneme hareketlerini engellemeyen, yüksekliğe sebep olmayan, oklüzyonla (çiğneme dizlemi) uyumlu ve mekanik kurallara uygun olarak yapılan zirkonya kron ve köprüler kırılmaz. Çiğneme kuvvetinin yoğun olduğu arka bölgelerde dayanım gücü yüksek olan zirkonya bloklar tercih edilirken, ön dişlerde ise estetiğin daha iyi sağlanabildiği zirkonya bloklar tercih edilir.

Zirkonya kaplamalarda zamanla renk değişimi olur mu?

Zirkonya kaplamalar, aşınmaya ve renklenmeye karşı dirençlidir. Kolay temizlenebilir ve ilk günkü görünümünü korur.