Gülüş Tasarımı, estetik diş hekimliği uygulamaları, bir gülüşün güzelliğini bozan ağız ve diş yapısındaki her tür unsuru düzeltmek için yaptığımız tüm tedavileri kapsar. Gülüş tasarımı estetik diş hekimlerinin sıklıkla gerçekleştirmiş olduğu ve akla gelen uygulamalar arasında yer alır. Ağız ve diş sağlığı denince genelde diş kaybı, ağız kokusu, diş ağrıları gibi konulara açıklık getirmek gelir.

Günümüz şartlarında bu problemlerin her geçen gün arttığını ve bunun için tedavi yöntemlerine başvurulduğu bilinir. Çürük diş problemi ise, çoğu kişinin başına gelen rahatsızlıklar arasında yer alır.

Pek çok ünlünün yaptırdığı ve gündemde olan gülüş estiği uygulamasının kişiye zarar verme durumu yoktur. Burada hastanın sağlığı ve özgüvenini arttırabilmek için yapılan tedavidir. Bazı kişiler bu uygulamada daha çok estetik anlayışını iyi dereceye getirmek için yapabilir.

Çok fazla yöntemin olmasıyla birlikte güzel gülüşlere sahip olmanın yolları mevcuttur. Yüz anatomisine uygun olan gülüş tasarımı birden fazla işlemin bir araya gelmesini sağlayan uygulamadır.

Gülüş Tasarımı Süreci

Hekiminiz öncesinde sizi muayene ederek gülüş tasarımı ile beraber yapılacak olan işlemleri belirler. Gülüş tasarımı yapılacak işlemlere bağlı olarak uzun bir sürece yayılabileceği gibi, daha kısa sürede tamamlanabilir. İlk aşama hastanın ağız yapısı ve diş sağlığı hakkında bilgilendirilmesi aşamasıdır. Kapanış problemleri veya diş eti problemlerinin ileride neden olacağı sorunlar göz önünde bulundurularak doğru bir planlama ile hem istenilen estetik görüntü, hem de iyileşme amaçlı bir tedavi planı hazırlanır. Hastanın problemi sadece diş ve diş etleri ise, sonuçların alınması için birkaç haftada yeterlidir. Ortodonti alanında bir tedavi veya operasyona ihtiyaç duyulması durumunda, işlemlerin tamamlanması 6 aydan daha fazla sürebilir.