Konya Ortodonti, Konya Ortodonti Uzmanı, Konya Ortodontist, Konya Ortodonti Doktorları, Konya Ortodonti Klinikleri, Konya Ortodonti Fiyatları, Konya Diş Teli, Konya Diş Teli Fiyatları, Konya Ortodonti, Konya Diş Teli Fiyatları, Ortodonti Konya, Konya Diş Teli, Konya Ortodonti Doktorları, Diş Teli Fiyatları Konya, Konya Ortodonti Fiyatları, Konya Ortodonti Uzmanı, Diş Teli Konya, Konyada En İyi Ortodontist, Ortodonti Uzmanı Konya, Konya Ortodonti Klinikleri, Diş Teli Fiyatları 2023 Konya, Konyada Ortodontist, Konya Ortodonti Diş Doktorları, Konyada Diş Teli Fiyatları, Konyadaki Ortodontistler, Konya Ortodonti Randevu, Diş Teli Tedavisi Konya, Konya Çocuklarda Ortodonti, Konya Yekişkinlerde Ortodonti, Konya Şeffaf Plak Tedavisi, Konya Lingual Ortodonti, Konya Braket Çeşitleri, Konya Ortodontik Aygıtlar, Konya Çene Eklemi Rahatsızlıkları, Konya invisalign, Konya Orthero, Konya Telsiz Ortodonti, Konya Çene Bozukluğu, Rana Demir

Birçok hastalıkta olduğu gibi çocuklarda ortodontik tedavide de Erken teşhis ve Tedavinin önemi büyüktür. Erken müdahaleler sonucu birçok problemin önüne, daha problem oluşmadan geçirebilir. Ya da başlangıç halindeki problemler kolaylıkla atlatılabilir. Fark edilmeyen ya da önemsenmeyen problemler ise ileride daha büyük problemlere sebep olup hem tedaviyi zorlaştırır hem de maliyeti artırır.

Çocuklarda Görülen Ortodontik Problemlere Müdahale Edilmezse Neler Olur?

Ortodontik problemler iskeletsel (Çene ile ilgili olanlar) ve dişsel olarak ikiye ayrılmaktadır. Dişsel problemlerin Her Yaşta çözümü mümkün olsa da iskeletsel problemler için hastanın büyüme gelişim çağını geçmemiş olması gerekir. Aslında çocuklarda ortodontinin önemi de en çok burada ortaya çıkmaktadır. Müdahale edilmeyen çene problemleri, Örneğin alt çenenin çok geride olması ya da üst çenenin ileride olması gibi problemler erken yaşlarda tedavi edilmezse ilerleyen yaşlarda diş teli ya da çocuklarla yapılan müdahalelerin faydası olmayacaktır hastanın ameliyat olması gerekecektir.

Ağız solunumu, parmak emme gibi problemler de aynı şekilde erken yaşlarda tedavi edilmelidir. Dişsel problemler düşünüldüğünde ise ne kadar erken müdahale edilirse çocuğun çene gelişimine, psikolojisine ve ortodontik tedaviye olan kooperasyonuna etkisi o kadar iyi olacaktır. Ayrıca erken yapılan tedavilerin sonuçları daha hızlı ve stabil olacaktır.

Daimi Dişlenme Dönemindeki Çocuklarda Erken Tedavinin Önemi

Diş tellerinin takılabilmesi için tüm süt dişlerinin dökülmüş, Daimi dişlerin (12 yaş dişi de dahil) ağızda sürmüş olması gerekir. Bu dönemde diş yaşı kemik yaşında farklı olduğu için eğer çocuğun Kemik yaşı da uygunsa, büyüme gelişim devam ediyorsa çene ile ilgili problemlere de müdahale edilebilir hala. Belirtilen diş teli ve çene problemi için damaklık tedavileri bu yaşlarda kombine olarak da uygulanabilir. Yukarıda da belirtildiği gibi problem büyümeden müdahale etmek hem işlerin zorlaşmasını, uzamasını ve başka problemler oluşmasını engelleyecek, hem maliyeti azaltacak, hem de çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimine katkı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir